pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Eunectes notaeus (Anakonda żółta)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Eunectes notaeus

Nazwa polska: Anakonda żółta

Informacje ogólne

Wąż z rodziny dusicieli. Wielkość dorosłych osobników waha się od 2,5 do 3m, a na wolności nawet do 3,5m. Ciężar ciała potrafi sięgać ponad 30kg. Samce są mniejsze od samic. Należy do tego samego rodzaju co anakonda zielona - największy wąż świata. Cechą charakterystyczną anakondy są wysoko położone nozdrza i oczy. Związane jest to z wodnym trybem życia tych węży i stylem polowania podobnym do krokodyli. Potrafią bardzo szybko pływać (do 20km/h) i dobrze nurkować (do 15min).

Występowanie i biotop

Przedstawicieli tego gatunku spotkać można w okolicach zbiorników wodnych na terenie Ameryki Południowej, zwłaszcza Boliwii, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii. Z powodu swojego ciężaru, na lądzie nie czują się zbyt komfortowo i większość czasu spędzają w wodzie.

 

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Terrarium odpowiednie do wielkości węża. Wymiary 200x100x100cm (dł.szer.wys.) są minimalne dla jednego dorosłego osobnika.

Wystrój: typowo tropikalny. Należy pamiętać o dużym basenie z czystą wodą.

Podłoże: torf, włókno kokosowe, trociny z drzew liściastych. Drobne, sypkie podłoże nie jest zalecane - przykleja się do pokarmu i może powodować zaczopowanie gada.

Oświetlenie: cykl 12h. UVB nie jest wymagane.

Temperatura i wilgotność

Temperatura: powinniśmy zachować różne strefy ciepła: od 32°C pod promiennikiem do 25°C w najzimniejszej części terrarium. W nocy temperatura może spaść do 24°C. Woda w basenie powinna być ciepła: 26°C.

Wilgotność: 70-80%.

Żywienie 

Węża karmimy wszelkimi kręgowcami, których wielkość jest odpowiednia. Najczęściej są to gryzonie i króliki.

ROZMNAŻANIE

Możliwe w warunkach hodowlanych. Samice gotowe są do rozrodu w wieku 4 lat, samce troszkę szybciej - 3 lata. Aby doszło do kopulacji należy zasymulować porę deszową - obniżenie temperatury i skrócenie dnia świetlnego. Po 6-miesięcznej ciąży rodzi się nawet do 40 sztuk młodych.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz