pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Pseudempusa pinnapavonis (Modliszka pawia)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Pseudempusa pinnapavonis

Nazwa polska: Modliszka pawia

Informacje ogólne

Gatunek średnio popularny w terrarystyce. Samica dorasta do 10cm długości ciała i przechodzi 9 wylinek. Samiec dorasta do 7,5cm długości ciała i również przechodzi 9 wylinek. Jest to duża modliszka, łatwa w hodowli. Dorosłe osobniki posiadają na drugiej parze skrzydeł wzór oczu, który prezentują w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo samice posiadają zdolność strydulacji – pocierając skrzydła o odwłok wydają szeleszczące dźwięki. Aktywność dzienna. Tryb życia naroślinny.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje lasy Tajlandii i Północnej Birmy.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pionowa. Od stadium L5 modliszki trzymamy pojedynczo. Wcześniejsze stadia rozwojowe można hodować grupowo pod warunkiem, że mają dostęp do obfitości pokarmu. Wymiary terrarium  dla dorosłego osobnika: 20x20x30cm (dł x gł x wys).

Wystrój tropikalny z dużą ilością gałęzi i roślin. Można również zastosować wystrój pustynny, lecz należy obserwować, czy nie pojawia się pleśń. Jako podłoże świetnie sprawdzi się piasek, torf, włókno kokosowe lub mech. Modliszki można hodować również bez wystroju, w stylu minimalistycznym. Należy wtedy zapewnić im siatkę na suficie i jednej ściance, aby modliszka nie miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do linienia. Należy co jakiś czas zraszać terrarium, aby zapewnić odpowiednią wilgotność.

Oświetlenie: nie powinno być zbyt jaskrawe.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: 25-28°C. Wilgotność na poziomie 50-80%.

Żywienie 

Polują na różnorodne owady. Możemy je karmić muszkami owocówkami, hermetią, gąsienicami i imago mola woskowego, jedwabnika morwowego i innych motyli, karaczanami i świerszczami o miękkim pancerzu.

ROZMNAŻANIE

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Samice osiągają dojrzałość płciową 3 tygodnie po ostatniej wylince. Samce osiągają dojrzałość płciową 2 tygodnie po ostatniej wylince. Zanim połączymy parkę, należy porządnie nakarmić samicę. Kopulacja trwa do kilkunastu godzin. Samica składa ooteki (pakiety jaj) i przytwierdzają je do elementów wystroju. Pierwszą ootekę samica składa 1-5 tygodni po kopulacji, a następne składa kolejne 4 ootek w odstępach co 4 tygodnie. W każdej ootece znajduje się ok. 100 jaj. Młode lęgną się po ok. 6-8 tygodniach inkubacji w temperaturze 25-28°C.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz