pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Hymenopus coronatus (Modliszka storczykowa)

Modliszka storczykowa - Hymenopus coronatusModliszka storczykowa - Hymenopus coronatusModliszka storczykowa - Hymenopus coronatus

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Hymenopus coronatus

Nazwa polska: Modliszka storczykowa

Informacje ogólne

Gatunek dość popularny w terrarystyce. Samica dorasta do 6-7cm długości ciała i przechodzi 7 wylinek. Samiec dorasta do 2,5-3cm i przechodzi 5 wylinek. Modliszka ta stosuje mimetyzm – budową i kolorem ciała upodabnia się do tła, by stać się niewidoczną dla swoich potencjalnych ofiar i drapieżników. Upodabnia się wyglądem do kwiatów storczyków i to na nich najczęściej przebywa w naturze. Aktywność dzienna. Tryb życia nadrzewny.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje lasy deszczowe Południowo-Wschodniej Azji.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pionowa. Modliszki trzymamy pojedynczo. Nie wymagają dużego terrarium. Wymiary terrarium  dla dorosłej samicy: 15x15x20cm (dł x gł x wys). Samcom wystarczy mniejsze terrarium.

Wystrój tropikalny z dużą ilością żywych roślin. Jako podłoże świetnie sprawdzi się torf, włókno kokosowe lub mech. Modliszki można hodować również bez wystroju, w stylu minimalistycznym. Należy wtedy zapewnić im siatkę na suficie i jednej ściance, aby modliszka nie miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do linienia.

Oświetlenie: nie powinno być zbyt jaskrawe.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: 26-30°C. Wilgotność na poziomie 70-80%.

Żywienie 

Żywią się głównie owadami latającymi. Możemy je karmić muszkami owocówkami, hermetią, imago mola woskowego i jedwabnika morwowego, karaczanami i świerszczami o miękkim pancerzu.

ROZMNAŻANIE

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Samice osiągają dojrzałość płciową ok. 3 tygodnie, a samce 2 tygodnie po ostatniej wylince. Zanim połączymy parkę, należy porządnie nakarmić samicę. Kopulacja trwa kilka do kilkunastu godzin. Samice składają ooteki (pakiety jaj) i przytwierdzają je do podłoża. Pierwszą ootekę samica składa 6 tygodni po ostatniej wylince, a następne składa kolejne 3-4 ooteki w miesięcznych odstępach czasu. W każdej ootece znajduje się 40-60 jaj. Młode lęgną się po ok. 5-6 tygodniach inkubacji w temperaturze 25-28°C.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz